facebook instagram instagram goodreads pinterest tumblr
  • Home
  • Travel
  • Reviews
  • Contact
  • Collabs

Dreams Have Wings



Waaa, multumim multumim Walking on Letters pentru Tag :3 #penguinhug


Reguli:
- Atașează în postarea și bannerul tag-ului 
*dacă doriți, puteți prelua și cele două mini bannere (Quick Autumn Test și Correlations) sau puteți scrie voi cele două titluri, e alegerea fiecăruia
- Dă mai departe tag-ul și altora


4 cuvinte care îți vin în minte atunci când spui ”toamnă”: halloween, ziua mea de nastere, frunze, haine groase

4 senzații pe care le simți în acest anotimp: fericire, melancolie, stres, usurare

4 planuri pe care vrei să le îndeplinești în toamna asta: sa reincep sa compun, sa merg la concursurile scolare (duah, filo), sa nu mai cumpar asa de multe carti, sa ma bucur de fiecare zi de toamna

Transcrie citatul tău preferat despre toamnă:  Nu stiuuuu ughh T-T

Acum creează tu un scurt fragment/ câteva versuri dedicate acestui anotimp: (cerință opțională, dacă aveți inspirație): * ugh, nu-mi iese nimic :( *


Covor de frunze: Cărți citite de tine cu un subiect mai trist, dar care au până la final un mesaj optimist (și ce mesaje ți-au transmis).

"Daca as ramane" - Cred ca e cel mai bun raspuns pe care-l pot da pentru ca, dupa ce am citit cartea, am realizat ca sunt multe motive pentru care trebuie sa traiesti si ca orice lucru minor, poate, ramane ca o amintire frumoasa intr-un final.

Picături de ploaie: Ultima carte citită care te-a făcut să lăcrimezi și 2-3 cuvinte despre carte.

 Ciudat, insa n-am plans pana acum la vreo carte. Nici la "Sub aceeasi stea", nici la "Cautand-o pe Alaska", nici la orice carte care se vrea avand un impact emotionant in randul cititorilor O.o

Cană aburindă cu ceai/ ciocolată caldă: O carte care ți-a încălzit sufletul în zilele reci.

Uuuu, aici intra cartile lui Stephanie :3 ("Ana..." & "Lola...")

Plimbare lungă prin parc: O carte cu multe pagini, pe care ai citit-o fără să simți cum trece timpul.

Nu cred ca am citit vreodata o carte mai mare de 400 de pagini O.o Dar stiu ca primul volum din "Micutele Mincinoase" l-am citit in cateva ore :))

Pulover călduros: Cea mai drăgălașă carte pe care ai citit-o vreodată.

Dragalasa adica pentru copii sau dragalasa "aww"? Hmm, am sa zic totusi "Probabilitatea statistica...". Mi s-a parut destul de "awwww" povestea lor de dragoste =D

Must (suc de struguri): O carte excesiv de siropoasă, plină de dulcegării.

Noo, nu citesc. Iar daca dau de vreo carte asa, sigur nu ajung s-o termin. 

Dovleac sculptat: Lectura ideală pentru Halloween.

"Carrie"? Nu stiu, n-am citit chestii de-a dreptul creepy, dar anul asta cred c-o sa incerc "Miss Peregrine" 3:)

Ceață de toamnă: O carte complicată pe care nu ai înțeles-o, pe care nu ai reușit să o deslușești integral.

"Apartamentul" - Am inteles esentialul, dar fiind o carte psihologica, cred ca sunt chestii pe care le-am omis :/

Miros de scorțișoară: O carte tentantă, de care te-ai apuca chiar acum să o citești, dacă ar fi în posesia ta.

"Playlist pentru Nick si Norah" - O da baby, am vazut filmul, o iubesc pe Kath. Am nevoie de carte asta :))

Castane: O carte de care dai peste tot, despre care se scrie pe toate blogurile, dar care ție nu ți-a trezit interesul până acum.

Hmm, in ultima vreme sunt cartile de la Epica. Momentan sunt in faza adolescentina bla bla bla, adolescenti neindemanatici care se indragostesc sau ceva cu supranatural bla bla bla. Nu cred ca pot sa citesc ceva cu personaje mature. Nu inca!

Melancolie: Cartea pe care o recomanzi tuturor să o citească toamna aceasta.

"Eve" de Anna Carey. Asta e cartea pe care o recomand tuturor, de fiecare data :))

Si cam asta a fost. Tag-ul cred ca l-au primit majoritatea, daca nu, considerati-va tagguiti (asta-i cuvant, asa-i?!).

- Diana

octombrie 25, 2014 No comments

octombrie 24, 2014 No comments

octombrie 24, 2014 No comments

Tyler Posey și Seana Gorlick au pus punct logodnei, Tyler fiind cel care a confirmat știrea pentru Us Weekly.
Acesta este primul interviu în care declar acest lucru. Ne-am despărțit. O să mă opresc aici pentru că mă întristez atunci când vorbesc despre asta. În momentul în care a fost întrebat cum se simte, el a spus Ok., dar la întrebarea ‘Ați rămas prieteni?’ actorul a dat un răspuns evaziv: Nu știu.
Tyler și Seana și-au anunțat logodna în urmă cu mai bine de un an.

Sursa
octombrie 23, 2014 No comments


Pe scurt:

"CODUL ALERGĂTORULUI: NU ÎNCETA NICIODATĂ SĂ ALERGI, FII MEREU PE FAZĂ, ADU ÎNAPOI UN STROP DE SPERANŢĂ

Thomas se trezeşte într-un lift care urcă încet. Când liftul se opreşte şi uşile se deschid, ajunge în mijlocul unei colonii de băieţi care îl întâmpină în Luminiş - un vast spaţiu deschis înconjurat de ziduri uriaşe de beton. Mintea lui Thomas este pustie. Nu ştie unde este şi de unde a venit; nu îşi aminteşte cine sunt părinţii lui, ce trecut a avut sau măcar cum se numeşte. Chiar şi ca nou-venit, Thomas are o senzaţie neliniştitoare de familiaritate cu Luminişul şi cu Labirintul. Ceva zăvorât în amintirile lui ar putea fi cheia care să rezolve misterele Labirintului şi poate chiar pe ale lumii de dincolo de acesta."



Parerea mea:


Bineinteles ca am mers la cinema sa vad filmul pentru Dylan ^.^ si nu ma asteptam insa sa fie ATAT - A T A T - de bun :O Stiam de carti, insa credeam ca e o serie mai mult pentru copii, dar acum stiu ce vreau de craciun 3:)


Bun! Thomas se trezeste intr-un Luminis in care nu cunoaste pe nimeni si nu-si aduce aminte cum il cheama sau cum a ajuns acolo. Intregul Luminis se afla in mijlocul Labirintului, iar baietii erau impartiti in mai multe categorii, printre care si cei care alergau in Labirint sa caute informatii despre cum ar putea iesi din el. Aceastia incercau sa incropeasca o harta aproximativa, dar niciodata nu reuseau deoarece din cele 7 zone, accesibile deveneau cateva, celelalte ramanand incuiate.  Thomas devine intrigat de Labirint si vrea sa mearga in cautarea informatiilor, dar nu intelege pericolele din interiorul acestuia. Prin Labirint se plimba niste monstri-paianjeni-jumate-robotici care te pot omori si o data ce te-au intepat, veninul lor te face sa innebunesti pana ajungi sa mori. A si inca un mic amanunt: Labirintul isi schimba pozitia in fiecare noapte!


Lucrurile in Luminis erau bine organizate: existau un lider, niste reguli si baietii se ocupau cu diferite treburi in gradinarit, constructii si alergat. Fiecare baiat trebuia sa ajute cumva si impreuna erau ca o familie. Liftul le aducea provizii si la 30 de zile venea cate un nou baiat. Intr-o zi insa, brusc, Liftul aduce o fata! Teresa pare sa-l cunoasca pe Thomas, iar aceastuia incep sa-i revina franturi de memorie legate de cum a ajuns in Labirint. 



Teresa a reprezentat ultima persoana trimisa de Lift si o data cu ea, ultimele provizii aduse baetilor. De acum, gasirea unei iesiri din Labirint devenea ceva vital. Dupa 3 ani de cand au fost inchisi in Labirint, niciun baiat nu a gasit iesirea, insa acum Thomas devine Alergator, iar curiozitatea si curajul sunt necesare in gasirea iesirii din Labirint. 

Dar toate cosmarurile pe care Thomas le are sunt de fapt franturi de memorie ce pare sa revina la suprafata. De ce i se pare Labirintul asa de familiar? Cum de isi aduce aminte de Teresa? De ce, dupa ce a fost intepata de o creatura din Labirint, unul dintre baieti a spus ca e vina lui pentru tot ce se intampla cu ei? Si atunci cand, in sfarsit, patrunde in Labirint, oare se mai intoarce viu?


Clar a intrat pe lista cu filmele mele preferate. Totul a fost perfect! Stateam cu sufletul la gura sa vad ce se intampla mai departe, iar finalul a fost TOTAL neasteptat. CUM RAMANE CU PARTEA A DOUA, OAMENI BUNI? Ugh, se pare ca mi-am gasit o noua obsesie :P
Daca nu ati vazut inca filmul, va recomand sa-l vedeti la cinema. Merita in totalitate >:D<
Psst! Cei care se uita la Teen Wolf! Mi s-a parut doar mie sau au fost momente cand il vedeam pe Stiles alergand? :)) #runbitchruuuuun




*reactia mea pe toata durata filmului*

Nota:
WOW! RECOMAND :)



Trailer:


- Diana

octombrie 22, 2014 No comments
Ma regasesc in noi... (Ma pierd in tine… #2)

"Moartea lui Kyle la numai șaisprezece ani a fost un șoc pentru toată lumea. Nell, fata care l-a iubit este înmărmurită de durere, chiar și cea mai bună prietenă a ei, Becca, nu știe cum să o ajute. Pentru că, în acel moment, viața ei este traversată de un cutremur. Dar, ceva frumos se întâmplă, iar vinovatul este Jason Dorsey, cel de care Becca este îndrăgostită chiar din clasa a patra, mai exact din momentul în care Jason i-a sărit în apărare lovindu-l pe Danny Morelli, care o luase peste picior pentru că se bâlbâia. Pentru Jason, Becca aproape că nici nu exista, o considera doar prietena lui Nell. O invitație neașteptată îi aduce împreună pe Becca și Jason, iar el descoperă zi de zi cât de extraordinară poate fi ea, cascada de bucle negre, pielea măslinie, felul ei timid și liniștit câștigându-i inima.

Dar fericirea și iubirea se pot naște atât de aproape de durere?

Jason nu avea de unde să știe câte tragedii și câte izbânzi avea să cunoască și nici nu avea de unde să știe că în Becca ar putea afla iubirea vieții lui și, în iubire, fiecare dintre ei, regăsirea de sine.

Tuturor le va rămâne însă în suflet...

Durerea care nu se uită niciodată."


octombrie 21, 2014 No comments

NELY CAB was born on December 9, 1974, in Matamoros, Tamaulipas, Mexico. She has lived and resided in a small, quiet South Texas town most of her life. Putting her Computer Accounting skills to use, Nely worked in banking for several years. In 2001, the author relocated to Monterrey, Nuevo Leon, Mexico, where she dedicated time to the study of culinary arts and the art of oil painting. After her return to the U.S., Nely resumed her employment in banking and later transitioned to the field of Social Work.

Today, Nely Cab writes from the comfort of her home, where she lives with her husband and son. Her life goal is to check-off Bucket List Item No. 95,623,351: To Conquer the World. While she aspires world domination, Nely continues to work on her debut series Creatura.





DHW: Tell us something about yourself.


N: I’m addicted to perfume, coffee, and sweets. I like making crafts, painting and drawing.

DHW: If you could be a character from your book ("Creatura") who would you be and why?

N: I would be Nyx because she knows things and knows how to keep secrets. ;)

DHW: You wanted to become an author since you were a kid?

N: Not really. I did send in a manuscript to a publisher when I was about 10 years old, and it was rejected. I thought that one day, when I was older, maybe I should publish a book. But I didn’t think much about it after that. 



DHW: We know that you made the cover of your book (Creatura). You made that drawing special for the book?

N: Yes I did. I really enjoy drawing and I thought that the tree had a mystical element to it, like Isis’s dreams.

DHW:  Now you are a writer, but if you could choose another job what would you pick?

N: Chef. I love food!

DHW:  What is your favorite book? And author?


N: I have many favorites, but I will name a few… Aimee Carter’s The Goddess Test Series, Tahereh Mafi’s Shatter Me Series, Suzanne Collins’ The Hunger Games Series, and last, but not least, Twilight by Stephenie Meyers. 




DHW: What are you doing when you're not writing, in your free time?

N: Everything from housework, to promoting my book, to running errands, being a mom, exercising, and of course, day dreaming.

DHW: Now, are you working on a new book? Can you tell us something about it?


N: Yes, I am working on the 3rd and final installment of The Creatura Series. It will hopefully be out in May 2015 in the U.S.

DHW: In Romania, the other books from 'The Creatura Series' weren't published yet. Do you know if they will be published soon?


N: Not to my knowledge. Sorry!

DHW:  We are curious: what actors did you see in the roles of main characters?



N: For Isis, I would cast Sarah Hyland, though my first choice was Lily Collins. For David… I have no idea. I have yet to find an actor that fits what he looks like in my head.



DHW:  What do you think about ROMANIA? Or about our blog? A message for our followers and your Romanian fans?

N: I think Romania has a lot of culture, tons of rich history, and beautiful people. I especially love that the bloggers are so committed to their blogs, like you are to your blog, and that you read as if it’s as much a necessity as air is to breathe. And for those of you Romanian readers and bloggers, I want to say that I thank you so much for embracing my story, and for supporting me throughout my journey as a writer. xo!


Thank you, again, Nely! 

Hope you liked it guys!


xoxo

octombrie 21, 2014 1 comments
"O iubire neîmpărtășită, o suferință ascunsă și o vindecare prin lectura și explorare interioară.
Jam Gallahue simte primii fiori de iubire pentru Reeve Maxfield, un englez venit să studieze pentru un semestru în America. Din păcate, relația lor este curmată brusc, iar Jam nu-și mai poate reveni și ajunge la o școală cu internat pentru adolescenți “fragili emoțional și foarte inteligenți“.
Aici, profesoara de literatură îi îndeamnă să citească romanul Clopotul de sticlă de Sylvia Plath și le dăruiește câte un jurnal, în care să își noteze gândurile. Inexplicabil, fiecare deschidere a jurnalului înseamnă intrarea într-o lume suprarealistă, în care traumele care i-au marcat încă nu s-au petrecut și totul este bine.
Belzhar este numele pe care-l dau acestei lumi."


“Belzhar este un roman original, care te marchează.” - Publishers Weekly

O explorare a minții umane care te ține cu sufletul la gură – personajele adolescente ale lui Meg Wolitzer sunt pline de viață, cu emoții reale și povești interesante. - Kirkus review
octombrie 20, 2014 No comments


Actriţa Candice Accola, cunoscută din serialul ‘The Vampire Diaries’ şi Joe King, chitaristul trupei The Fray, s-au căsătorit. Nunta a avut loc pe data de 18 octombrie, în New Orleans.
Aceştia au postat primele poze de la eveniment pe instagram cu mesajele: Suntem oficial domnul şi doamna King! Cea mai tare noapte! şi Soţia mea, ea mă face să vreau să dansez. La nuntă au fost prezenţi şi Nina Dobrev, Paul Wesley si Michael Trevino.


Sursa




 

 

 

 

 

octombrie 20, 2014 No comments
Bantuiam pe net, ca de obicei, si uitati ce am gasit aici :3

Desi nu cred ca m-am apropiat chiar atat de mult de personajele masculine din carti, cred ca o sa incerc sa fac tag-ul asta :)



1. Prietenul cel mai romantic!

Etienne St. Claire ("Anna si sarutul frantuzesc" & "Lola si baiatul de treaba din vecini") - O jee, pot sa ma casatoresc cu el? E perfect! Are origini americane, nume frantuzesc si accent englezesc. E pitic. Cret. E al meu :o3


2. Prietenul cu o personalitate întunecată și schimbătoare, dar cu o inimă bună!

Damon Salvatore ("Jurnalele Vampirilor") - Nu stiu de ce mi-a venit Damon in minte. Nu-mi mai aduc aminte ce se intampla cu el prin carti, dar stiu ca desi isi ura fratele, era ceva in el care nu l-a facut sa-l omoare atunci cand a avut oportunitatea. :3


3. Prietenul cu puteri supranaturale!

Stefan Salvatore ("Jurnalele Vampirilor") - Ce pot sa spun, e iubirea vietii mele. N-am sa contest asta vreodata ^.^


4. Prietenul pe care vrei să îl controlezi(cu sensul de a-l aduce aproape de tine, de a-l calma, de a-l vulnerabiliza)!

Warner ("Atingerea lui Juliette") - Cred ca e usor de controlat, mai ales ca a cam avut o slabiciune pentru Juliette...


5. Prietenul care se transformă într-un bun amic, deoarece diferențele dintre voi nu pot susține relația de iubire!

Colonelul ("Cautand-o pe Alaska") - Pai cam asa amic as vrea sa am. Putin haios, putin serios, mai mult nu-e-in-toate-mintile. E de gasca, ce pot sa spun :))


6. Sufletul tău pereche!

Wow. Inca nu stiu. Adica am citit carti, dar nu destul de multe incat sa-mi fac un personaj masculin ideal... Caleb ("Eve")? Adam ("Daca as ramane")? Stefan? Ugh e greu @_@

7. Prietenul pentru care ai încălca interdicția părinților de a te întâlni cu el și v-ați căsători/ ați fugi în lume!

Probabil cu St. Claire :)))
O nu :O Baby Stefan! He's the only one T-T


Oh, you too, baby Damon, but later hon' #shhh

8. Prietenul perfect pentru o călătorie plină de adrenalină!

Four ("Divergent") - Daca nici aici nu-i adrenalina, atunci nu stiu :)) Desi nu am indragit atat de tare cartea - ca seria n-am avut rabdare s-o termin -, cred ca Four tot atragator e :))


9. Prietenul lângă care ai vrea să fii pe o insulă pustie!

Adam! ADAM! You and I baby. Forever!


10. Prietenul cu adevărat bad-ass!

Baby Damon e perfect! So bad-ass. M-as casatori cu el - now it's your turn bae 3:)





Ups! si cam atat. Sper ca v-a placut :) E un tag mai vechi asa ca presupun ca toata lumea l-a facut deja :-)


- Diana

octombrie 20, 2014 No comments
Newer Posts
Older Posts

About me


Diana | XXI | studentă pasionată de cărți, seriale, călătorii, dar mai ales de scris

Follow Me

Currently Reading

O listă semidefinitivă a celor mai îngrozitoare coșmaruri
O listă semidefinitivă a celor mai îngrozitoare coșmaruri
by Krystal Sutherland
Ghid de vicii și virtuți pentru gentlemeni
Ghid de vicii și virtuți pentru gentlemeni
by Mackenzi Lee

goodreads.com

TRAVEL ✈️ CORNER

Haihui: despre cât sunt de fericiți oamenii care citesc și beau cafea, cu Agnès Martin-Lugand

„ Asta este ceea ce vreau să fac de acum înainte pentru tot restul vieții mele pentru că asta mă face fericită. ”

POPULAR POSTS

  • Weekly updates #3
    Hello everyone :) ! I know it's not Sunday - and I'm so sorry about this, I'll try to keep it a Sunday regular - but here are a...
  • Harry Shum Jr. & Shelby Rabara - Engaged!
    Glee star Harry Shum Jr. -- who's best known for his role as Mike Chang Jr. on Fox's hit musical series -- is engaged to girlfrien...
  • Hop "Cadouri de Craciun" #2
    Salutare, tuturor :) ! Pe blog ninge, afara miroase a sarbatori, iar eu va propun un concurs ^-^ Ma bucur ca si anul acesta bl...
  • Top 5 Wednesday: Lucruri de prin biblioteca (care nu sunt carti)
    Hey, hey, hey, oameni frumosi!  Asa-i ca-i trist ca in mai putin de o saptamana incep scolile? :/ Sincer, intr-un fel ma bucur - sunt s...
  • Q&A #4
    ... sau partea a doua :)) Gasiti aici celelalte postari de genul, asa ca daca nu am raspuns aici la vreo intrebare, probabil ca am facut-o...

Blog Archive

  • ▼  2019 (3)
    • ▼  octombrie (1)
      • Despre iubire și război în World on Fire de la BBC
    • ►  aprilie (1)
    • ►  ianuarie (1)
  • ►  2018 (2)
    • ►  iulie (1)
    • ►  aprilie (1)
  • ►  2017 (51)
    • ►  octombrie (1)
    • ►  iulie (1)
    • ►  mai (4)
    • ►  aprilie (5)
    • ►  martie (13)
    • ►  februarie (11)
    • ►  ianuarie (16)
  • ►  2016 (318)
    • ►  decembrie (9)
    • ►  noiembrie (25)
    • ►  octombrie (28)
    • ►  septembrie (23)
    • ►  august (34)
    • ►  iulie (30)
    • ►  iunie (22)
    • ►  mai (36)
    • ►  aprilie (28)
    • ►  martie (27)
    • ►  februarie (30)
    • ►  ianuarie (26)
  • ►  2015 (306)
    • ►  decembrie (15)
    • ►  noiembrie (20)
    • ►  octombrie (25)
    • ►  septembrie (29)
    • ►  august (26)
    • ►  iulie (25)
    • ►  iunie (17)
    • ►  mai (25)
    • ►  aprilie (31)
    • ►  martie (32)
    • ►  februarie (32)
    • ►  ianuarie (29)
  • ►  2014 (825)
    • ►  decembrie (32)
    • ►  noiembrie (45)
    • ►  octombrie (48)
    • ►  septembrie (48)
    • ►  august (64)
    • ►  iulie (69)
    • ►  iunie (87)
    • ►  mai (109)
    • ►  aprilie (135)
    • ►  martie (64)
    • ►  februarie (66)
    • ►  ianuarie (58)
  • ►  2013 (67)
    • ►  decembrie (50)
    • ►  noiembrie (17)

Blogger Templates Created with by ThemeXpose